Osteoporoz

osteoporoz hakkinda bilgi

Osteoporoz, kemiklerin sertliğinin azalması sonucu zayıf, güçsüz ve kırılgan hal almasıdır. Menopoz sonrası kadınlarda östrojen hormonunun düşmesine bağlı olarak sık gözlenir. Kalsiyum ve D vitaminlerinin besinlerle yeterince alınamaması veya ince bağırsak hastalığı nedeniyle  emilememesi de osteoporoz nedenleri arasındadır. Osteoporoz, çölyak hastalığının en önemli bulgularından biridir (bk., Kitap, s.86). Tabii en önemli D vitamini kaynağı, güneş ışınları tarafından cilt yağından üretilendir.

Mast hücrelerinin osteoporozla  ilişkisi üzerinde 1970’li yıllardan beri durulmaktadır (bk., Kitap, s. 198). Osteoporozlu hastaların üçte birinde, özellikle de erkeklerde hastalığın nedeni bilinmez . İşte bu grupta mast  hücrelerin rolü ön planda düşünülmektedir (66).

Kitap: Artık Hastalığımla Baş Edebiliyorum (Mast Hücrelerinin Gizi), Nobel Tıp Kitabevleri   

66. Brumsen CPapapoulos SELentjes EGKluin PMHamdy NA. A potential role for the mast cell in the pathogenesis of idiopathic osteoporosis in men.                          Bone.2002 Nov;31(5):556-61.

Hülya Uzunismail hakkında 247 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.