Uzun yıllar, hastalarımın yakınmalarının yedikleriyle ilişkisini araştırmak amacıyla günlüklere çok önem verdim, hala da veririm. Günlükler, genellikle yedikten sonra en fazla o gün içerisinde yakınma yapan gıdaların seçimine yardım eder. Bu amaçla da günlüklerde hem yenilenlerin hem de oluşan yakınmaların en ince detayına kadar saatleriyle yazılması gerekir. Diyet günlüğü tutmak sadece hangi öğün ne yediğini yazmak değil yediklerinin etkisini anlamak adına önemlidir. Diyet günlüğü oluşturmayı kolaylaştırmak için bir örnek hazırladım

Ücretsiz Diyet Günlüğü

Günlüklerde Başarısız Olma Nedenleri

Başarısızlıkların en önde gelen nedeni, yemeklerin saf olmamaları, fazla sayıda gıda ve katkı içermeleridir. Örneğin bir yoğurt çorbasında sadece yoğurt, pirinç, yağ ve nane değil yoğurdun ve yağın katkıları da bulunur. Ayrıca yenilen bir yemek bilinenden farklı maddeler de içerebilir. Örneğin pişiren, daha lezzetli ve kıvamlı olması için biraz un ve yumurta eklemişse yiyen kişinin bunları ayırt etmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda eğer günlüğü tutan tarafından özel olarak hazırlanmamışsa, yemeklerin içerikleri konusunda sıkça hata yapılır. Tabii bu, işyerinde veya lokantalarda yenen yemeklerde çok daha sık olur.

Diğer bir neden de yenilenlerin hemen not edilmemesi, akşama, ertesi güne bırakılmasıdır. Yoğun yaşantı, günlük hayatta dikkatleri dağıtan sayısız etmen yüzünden bu adım atlanırsa hem sonrasında tutulan günlüğün detayları kaybolur, hem de yavaş yavaş da olsa günlüğe verilen önem azalır. Örneğin öğlen yemeğinde çorba ve ekmek yediyseniz ve akşama yazarım dediyseniz akşama ekmek ve çorbanın yanında çorbaya kattığınız karabiberi atlama ihtimaliniz yüksek olur ve karabiber size dokunuyorsa bunu günlüğe bakarak bulmak imkansız hale gelir. Ayrıca akşam saatlerinde yaşadığımız trafik stresinden sonra eve gelince yazmaya üşenir ve  ertesi sabah yazarsanız karabiber ile beraber yenilen ekmek de unutulur. En iyisi çantaya veya cebe sığacak büyüklükte bir defter alıp sürekli yanınızda taşımanız ve ağzınıza attığınız herşeyi yazmanızdır. Bir arkadaşınızın  verdiği bir lokma simit veya yarım ceviz bile yazılmalıdır. Son yıllarda cep telefonları da bu amaçla kullanılmaktadır.

Eğer kişiye her öğün tüketilen ekmeğin içerdiği buğday, ekmek mayası ve katkılarından biri dokunuyorsa tutulan günlüklerin değerlendirmesi yapılamaz. Ancak katkısız beslenme ve gıdalara özel IgG testinin kılavuzluğunda uygulanan diyetler dokunan  gıdaların seçiminde başarılı olur. Çünkü IgG testi ile zaten bir çuval pirincin taşı ayıklanmış, geriye bir tabak pirincin taşını ayıklamak kalmıştır.

Günlüklere, yenilen yemeklerin saatleri yanında en ince ayrıntısına kadar içerikleri yazılmalıdır. Etin cinsi, yağın cinsi ve markası ve hatta yoğurdun mayalanma özelliği bile eklenmelidir. Yoğurt mayası olarak, evdeki ekşidiği için 2 kaşık marketten alınan yoğurt kullanılmış olabilir. Hepsi kaydedilmelidir. Ayrıca yakınmaların başlama, şiddetlerinin artma, azalma ve geçme saatleri de yazılmalıdır. Dışarıda yenen yemekler için, abla gibi çok yakın bir akrabanın evinde bile pişirilmiş olsalar, yanlarına “dışarıdan″ notu konulmalıdır. Çünkü onların hangi maddeler eklenerek hazırlandığı bilinemez.  Bir zamanlar bifteği yumuşatmak amacıyla bir gece, az miktar sütte bekletirdim. İşte, yenen dana etidir ama süt antijenlerini de içermektedir. Günlük değerlendirmelerinde, dışarıda yenen yemek günü ve sonraki 7 günün devre dışı bırakılması gerekir.

Günlükleri yaparken yemeklerin içeriğinin az ve saf olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin tavuk ve pilav yiyeceksiniz. Vücudunuza girecek olan gıdalar tavuk, pirinç, yağ ve onun katkılarıdır. Ama siz beşamel soslu tavuk hazırlarsanız yukarıdakilerin yanına süt, un, krema ve peynir eklenecektir. Yemeğinizin içinde ilk bakışta bunlar varmış gibi görünmesine rağmen, peynirin ve kremanın işlenmesi sırasında kullanılan kıvam artırıcılar, topaklanmayı önleyiciler, unun beyazlatıcısı ve hepsinin farklı farklı koruyucuları da bulunacaktır. Her ikisinde de yenen; tavuk pilav ama içerdikleri antijenler ne kadar farklı değil mi?  İşte günlüklerle dokunan gıdaları bulmak için onları  saf olarak, fazla karıştırmadan yemek önemlidir.

Sizin için hazırladığım diyet günlüğü örneğini indirmek için e-posta adresinizi aşağıya girip İndir düğmesine basmanız yeterli olacaktır.