Sindirim Sistemi

sindirim sistemi

Yenilen gıdaların sindirilip vücudun hücrelerinin beslenebileceği şekilde en küçük parçalara ayrılmasını ve onlara ulaşabilmesi için kan ve lenf dolaşımına karışmasını sağlar. Sindirme işini tükürük, mide salgısı, pankreas ve ince bağırsağın iç yüzünde bulunan hücrelerin ürettiği enzimler yapar. Karaciğerin salgıladığı safra, yağları emilebilir hale getirir. İnce bağırsak besinleri emer, karbonhidrat ve proteinlerin küçük parçalarını, onları  karaciğere götüren kan damarına  (kapı toplar damarı) , yağlara ait olanları lenf damarlarına  verir, yağlar oradan kana karışır.

Karaciğerin safrayı yapmak dışında  çok sayıda başka görevleri vardır. Bunlardan bazıları, kanın sıvısının kan damarları içerisinde kalmasını sağlayan albumin adındaki proteini, pıhtılaşmada rol oynayan faktörleri, yağların kanda taşınmasını sağlayan lipoproteinleri, hücre duvarlarının ve pek çok hormonun yapısında bulunan kolesterolü ve bağışıklıkta rolü olan komplemanları üretmek, ayrıca  bir çok ilacın  parçalanmasını ve vücuttan atılmasını sağlamaktır. Pankreasın sindirim enzimleri dışındaki diğer görevlerinden en önemlisi kan şekerinin hücreler tarafından alınmasını sağlayan insülin hormonunu üretmektir.

Hülya Uzunismail hakkında 245 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.