Ülseratif Koliti 11 Yaşında Başlayan Hastamın Mektubu

Hasta Mektupları

Rahatsızlığım 11 yaşındayken başladı. Önce önemsemedik, hemoroid diye düşündük. Ama iş giderek ciddi bir hal aldı. Bunun üzerine doktora gittik. Bağırsaklarımda ufak bir çatlak olduğunu, bunu ilaçla veya ameliyatla düzeltebileceğini söyledi. Fakat iltihaplanmayı açıklayamıyordu. Sonra daha pek çok doktora gittik. Her biri farklı şeyler söylüyordu. Biz de bu arada genel cerrahi yerine gastroenteroloji bölümüne başvurmamız gerektiğini öğrendik. Bunu öğrendiğimizde ben 15 yaşına gelmiştim. Daha sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Gastroenteroloji bölümünden Dr. H.U. ile bağlantıya geçtik. Önce kan tahlilleri ile işe başladık sonra yapılan kolonoskopi ve biyopsilerde, ülseratif kolit olduğu anlaşıldı. H. Hanım bunun nasıl bir hastalık olduğunu anlattı ve yediğim gıdalara dikkat etmemi söyledi. Gıda günlüğü tutmaya başladım. Ayda birkaç kez olmak üzere hastaneye gidiyordum. H.Hanım gıda günlüğümü kontrol ediyordu. İçinden bana dokunanları ayırıyorduk.

2004 yazında şiddetli bir atak geçirdim. Atağım olurken ben İstanbul’da değildim. Dayanılmaz sancılar çekiyordum. Kanamalarım oluyordu.  Sürekli ishal olduğum için halsiz kaldım ve hiç yataktan çıkamadım. İstanbul’a dönmek zorunda kaldık. H. Hanım bana korkmamam ve bir daha gizlememem gerektiğini söyledi. Yine tahliller yapıldı ve hastalığımın şiddetli aktivasyon dönemine girdiğini öğrendik. Kortizon kullanmak zorunda kalındı. İyileştim ve kortizon kesildi ama  ……(bir ilacın içeriğini yazıyor) ilacını devamlı kullanıyorum. 2006 senesine kadar ara ara ataklar geçirdim.

Doktorum bana yeni bir testin olduğunu ve bunun benim için çok yararlı olabileceğini söyledi. Testi yaptırdım. Glutenli ürünlere, yumurta akına, istiridyeye, mayaya ve malta karşı alerjim çıktı. Bu gıdalardan uzak durmaya başladım. Dayanamayarak hep bozduğum için testin yararını pek anlayamadık. 2007 yılında geçirdiğim son ataktan sonra perhizi tam anlamıyla uygulamaya başladım ve şu andaki durumumdan çok memnunum. Ben de hastalığımın gıdalardan kaynaklandığına inanıyorum.

Hülya Uzunismail hakkında 236 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.