Ülseratif Kolitli Hastalarımdan Birinin Mektubu

Hasta Mektupları

İlk kez 1992’de makatımdan kanama geldi, gittiğim doktor, bana hemoroid olduğunu söyledi ve bazı ilaçlar verdi. Faydasını görmedim. Gittiğim başka doktorlar da aynı tanıyı koydular. 1995 senesinde bana makattan endoskopi yapıldı, biyopsi alındı, patolojiye gönderildi ve ülseratif kolit teşhisi kondu. ….tablet verildi, günde dört kez 2 şer tablet alıyordum ama gene hastaydım. Günde beş veya altı kere tuvalete çıkıyordum. Bu arada yemek yiyince sıkışıyordum ve kendimi zor tuvalete atıyordum. Misafirliğe gidemiyor, uzun yola çıkamıyordum. Durumum gittikçe kötüleşiyordu, tuvalet ihtiyacım gittikçe artıyordu, kaçırdığım günler de oluyordu. …… lavman eklendi. Bu arada yememe dikkat etmiyordum, sadece baharatlı ve acı yemiyordum. Bitkisel ilaçlar yapıp içiyordum, bunlardan da hiç fayda göremedim. Bir aile yakınının tavsiyesiyle Cerrahpaşa’ya gittim. Kolonoskopimi Dr. Hülya Hanım yaptı ve beni yatırdı. Tedavime yeni ilaçlar ekledi. Hastaneden çıkarken kendimi toparlamıştım, dışkım katılaşmıştı ve günde 2 kez tuvalete gidiyordum.

Sürekli kontrol altındaydım. 2-3 sene böyle gitti. Daha sonra gene hastalığım başladı. 2004 yılında tekrar hastaneye yattım. Taburcu olduktan sonra tam iyi değildim. Bu defa gıdaya yöneldik. Her hafta üç dört yemek belirliyorduk, onun üzerine gidiyorduk. Bir zaman böyle gittik ama dokunanları bulamadık. 2005 yılında doktor hanımın önerdiği testi yaptırdım. Bunu uygulamaya başladım. Dışkım kalınlaştı, günde bir sefer tuvalete çıkmaya başladım, kilo aldım. Testteki dokunanları yiyince hemen fark ediyor, karnımda ağrı ve sancı oluyor. Testin dışına çıkmayınca çok iyiyim ve rahatım. Üzüntülü yerlerden kaçıyorum, stres yapmıyorum ve aradan 2 yıl geçti. Ben hala çok iyiyim, sanki dünyaya yeni gelmiş gibiyim. Eski halimi hatırlamak hiç istemiyorum çünkü o hallerim çok kötüydü!

Hülya Uzunismail hakkında 236 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.