Sonunda Diyetin Önemini Anlayan Ülseratif Kolitli Hastamın Mektubu

Hasta Mektupları

Merhaba, benim hikayem 2009 yılında başladı.  Birkaç ayrı doktora gitmeme rağmen şikayetlerim bir türlü geçmiyordu, sürekli karın ağrısı, kanlı iltihaplı dışkılama ve huzursuzluk.  Bir gün tavsiye üzerine Hülya hocamıza ulaştım.  Çeşitli tahliller, kolonoskopi vs. Teşhisim kondu, ülseratif kolittim. Hocamız bunun yiyeceklere bağlı olabileceğini, bununla alakalı bir test olduğununu, arzu edersem yaptırabileceğimi söyleyince hemen yaptırdım ve pek çok yiyeceğin bana dokunduğunu gördük. Hemen diyete başladım.  Bir süre devam ettim, o arada gayet iyi toparlandım fakat çevreden insanların işte süt dokunur muymuş yoğurt dokunur muymuş vs. gibi sözlerine kandım.  Ve sanırım ben de diyet yapmaktan sıkılmıştım ya da çok ikna olmamıştım ve hocamıza gitmeyi bıraktım. O arada başka doktorlara gittim ve sonra da tedaviyi bıraktım ama bir süre sonra iyice kötüleştim. Artık idrar için bile tuvalete gittiğimde kanlı iltihap geliyordu. Yıllar sonra tekrar Hülya hocayı aradım acaba beni hatırlayabilir mi diye düşünürken sağ olsun hemen hatırladı maalesef emekliye ayrılmıştı. “Hocam ben derdime derman bulamadım kan revan içindeyim″ deyince beni kırmadı ve tedaviye başladı evvela kolonoskopimi ve tahlillerimi yaptırttı.

Eski rapora göre diyete başlattı toparlanma da hemen başladı. Ama yüzde yüz iyileşme olmayınca hocamızın isteği üzerine bu testi tekrar yaptırdık ve birkaç dokunan yiyeceğin artık dokunmadığını ama birkaç dokunmayanın da dokunduğunu gördük. Demek ki bu testlerin belirli aralıklarla yapılması gerekiyor. Ve son teste harfiyen uyduğumda, hiçbir ilaç kullanmadan karın ağrısı, ishal, iltihap ve kanama kesildi. Geriye dönük düşündüğümde keşke en başında inansaydım da o kadar yıpranmasaydım diye hayıflandım. Lütfen kendiniz için benim bu yazdıklarımı dikkate alın tedavinizi aksatmayın.

Hülya Uzunismail hakkında 247 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.