Son İzlediğim Crohn’lu Hastamın Mektubu

Hasta Mektupları
Hayatımı değiştiren tedavi;
Hülya Hanımı  tanımadan önce 17 yıllık Crohn-Fistül hastası, Crohn’un bütün zorlu aşamalarını geçirmiş, kullanılabilecek bütün ilaçları denemiş, doktorlar tarafından çaresiz fakat kontrol altında tutulması gereken, hastalığımdan dolayı mesleğimi yapamayan, evliliğimde çatlakların başladığı git gide daha çok tıkanmaya başlayan çaresiz bir durumdaydım. Dinmeyen, bitmeyen fistül çilesi, uzun süren sık tekrarlanan tuvalet hapsi, daha dile gelmeyen ama bedenen ve ruhen çekilen onca sıkıntı…
17 yıl önce ishal ve bulantıyla başladı hastalığım daha teşhis konmamışken fistül ameliyatı, bartolin kisti ameliyatı oldum. Önce kanser, çölyak gibi teşhisler kondu. 1 yıl çölyak diyeti uygulandı, 36 kiloya düştüm. Teşhis konulana kadar hastalık daha da ilerlemişti.
Crohnda kullanılan bütün ilaçları, en az 2 şer yıl süreyle denedik fakat ne fistüllerimde en ufak bir iyileşme ne dışkı durumumda bir değişiklik olmuyordu. Hatta uzun bir müddet hiçbir şey işe yaramıyor psikolojisiyle ilaç ve tedaviye ara verdim. Ama git gide kötüleşiyor ve büyük bir çıkmazın içinde debeleniyordum. 2010 yılında tekrar ilaçlar ve tedaviye başladım. 2011 yılında TnF grubu ilaca devam ederken bağırsağım delindi, Acil ameliyatla bağırsağımın 20cm’si alındı. 2016’da İleostomi düşünüldü, barsağımın çeşitli yerlerinde daralma olduğu için cerrahım uygun görmedi. 2016 Ekim-2017 Ekim arasında 5 fistül ameliyatı geçirdim. Neyse ki 6.ya sıra gelmeden, 2017 Ekim sonu sanal ortamda Crohn-Kolit hastalarının yazıştığı bir grupta Hülya hanımın başka bir hastasının tavsiyesiyle benim için mucize olan günler başladı. Tabii ilk iş kitabını okudum. Kitabında bu kadar tahlil deneyimim olmasına rağmen hiç duymadığım IgE, IgG gibi bizi aslınca çok ilgilendiren terimlerle karşılaştım. Büyük bir heyecanla kendi durumumu anlatan bir mail attım. Hemen ilgilendi ve o zamandan bu duruma gelene kadar hiçbir zaman beni cevapsız bırakmadı.
Tedaviye başladığımızda, yaklaşık 6 ay ameliyat sonrası antibiyotikler dışında hiçbir ilaç kullanmamıştım. İlk iş olarak doktorumun 12 yıldır hastalarına uyguladığı testi yaptırdım, ve sonucuna çok şaşırdım. Yıllardır faydalı diye neredeyse her yemekte salatada kullandığım sarımsağa çok yüksek derecede duyarlılığım varmış. Tabi bu bir tanesi bunun dışında yaklaşık 60 gıdaya bunlardan neredeyse 30/40’ı faydalı olup herkes tarafından tavsiye edilen gıdalardan oluşuyor…
Yeni bir beslenme planı, her gün düzenli durumumu ve beslenmemi anlatan günlükler ve doktorumun sabırla her gün birebir ilgisiyle diyetime ve yeni hayatıma başladık. Başlarda koca bir soru işareti merak ve sabırsızlık vardı, daha sonra yerini kısa bir müddet korku ve karamsarlık aldı, çünkü kitapta mektupları olan birçok hastaya göre daha geç yanıt veriyordum böyle olunca doktorumun desteği ve deneyimiyle SOĞUK gibi farklı uyaranları da keşfettik.
Bugün beslenme günlüğümün 90.günündeyim ve kitabın adında geçtiği gibi ‘Artık (Ben de) Hastalığımla Baş Edebiliyorum’ diyebiliyorum. Şu an benim için sıkıntı yaşadığımda nedenini bulmak, bilmek kadar güzel bir şey yok. Umarım daha çok kişiye ulaşır ve bu duyguları onlara da yaşatırız.
Hülya Hanım; Emeğiniz, Sabrınız, İnancınız, Vazgeçmeyeşiniz, Bilginiz, Birikiminiz, en önemlisi de o Güzel,benim için Mükemmel İnsanlığınız ve tabi ki Samimiyetiniz için sonsuz teşekkürler. Size gerçekten Minnettarım. İyi Ki Varsınız.
Hülya Uzunismail hakkında 247 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.