Lateks Alerjisi

Lateksten yapılmış eldiven

Lateks alerjisi ilk kez  kontakt dermatit şeklinde saptanmıştır ama daha sonra gözde kızarıklık, burun akıntısı, hapşırma, ürtiker, nefes darlığı, öksürük gibi çeşitli yakınmalara ve anafilaksiye neden olabileceği anlaşılmıştır. Balon, top, emzik, biberon, bebek bezi, yaşlı pedi, tıbbi malzeme, hastane eldiveni, bulaşık eldiveni, prezervatif, lastik ayakkabı, yağmurluk, boya, bilgisayar klavyesi, telefon kablosu gibi pek çok eşyanın yapımında kullanılır (bk., Kitap, s.110). Lateks kullanımının engellenmesiyle lateks alerjisi yanında diğer alerjilerin de azaldığı bildirilmiştir (36). 

Kitap: Artık Hastalığımla Baş Edebiliyorum (Mast Hücrelerinin Gizi), Nobel Tıp Kitabevleri.

 36. Blumchen K, Bayer P, Buck D, et al. Effects of latex avoidance on latex sensitization, atopy and allergic diseases in patients with spina bifida. Allergy, 2010;65:1585-93.

 

 

Hülya Uzunismail hakkında 247 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.