Psikiyatrik Hastalıklar

İkinci Dünya Savaşında, hastanelere şizofreni tanısı ile yatan hastaların sayısında belirgin azalma olması üzerine bu hastalıkla gluten ilişkisi gündeme gelmiş ve daha sonraki yıllarda da aynı konuda çalışmalar yapılmıştır.  Son zamanlarda ise nörolojik hastalıklarda olduğu gibi psikiyatrik hastalıklarda da glia hücrelerinin uyarılması ile oluşan beyin iltihabı üzerinde durulmaya başlanmıştır. Tabii mast hücreleri-glia ilişkisi nedeni ile de, bu hastalıklarda mast hücrelerinin uyarılması ön plana çıkmıştır (184-186).

Bu bölümde konular; ŞİZOFRENİ BİPOLAR HASTALIK DEPRESYON DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE HASTALIĞI PSİKİYATRİK HASTALIĞI OLANLARA ÖNERİLER başlıklarında anlatıldı.

184. Skaper SD, Facci L, Giusti P. Neuroinflammation, microglia and mast cells in the pathophysiology of neurocognitive disorders: a review. CNS Neurol Disord Drug Targets. 2014;13:1654-66.

185. Kanba S, Kato T. [Microglial hypothesis of schizophrenia]. Nihon Shinkei Seishin Yakurigaku Zasshi. 2014;34:11-3.

186. Stertz L, Magalhães PV, Kapczinski F. Is bipolar disorder an inflammatory condition? The relevance of microglial activation. Curr Opin Psychiatry. 2013;26:19-26.

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.