Nikel Alerjisi

Nikel Alerjisi

Nikele bağlı kontakt dermatit toplumda sık gözlenir. Nikel, yalancı mücevher, kemer tokası, kol saati, fermuar, gözlük çerçevesi, metal kaplı mutfak aletleri gibi çok sayıda eşyanın yapımında kullanıldığı gibi bazı gıdalarda da bulunur. Nikel alerjisine bağlı kontakt dermatiti olanların %20-30’unda nikelden zengin gıdalar alınca hem derideki değişiklikler artar, kaşıntı, ürtiker ve şişme gelişebilir hem de şişkinlik, kramp tarzında karın ağrıları ve ishal olur. Buna nikel alerji sendromu denir (bk., Kitap, s. 109-110). Diyetten fazla nikel içeren gıdaların uzaklaştırılması bu sendromun tedavisine yardımcı olur (35).  

Kitap: Artık Hastalığımla Baş Edebiliyorum (Mast Hücrelerinin Gizi), Nobel Tıp Kitabevleri.

35. Di Gioacchino M, Ricciardi L, De Pità O,et al. Nickel oral hyposensitization in patients with systemic nickel allergy syndrome. Ann Med. 2014 ;46:31-7.

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.