Astımı ve Karaciğer Testleri de Düzelen Hastamın Mektubu

Hasta Mektupları

2005 yılına kadar gayet sağlıklı bir birey olarak yaşamımı devam ettirdim. Yemeklerden sonra şişkinlik hissi yaşardım ama bu durumu pek ciddiye almazdım. Ancak bir gün ciddiye almam gerekti! 2005 yılının Ağustos ayında tatile çıktım. Değişik meyvelerin tadına bakmayı seven bir insan olarak tatilimizin son gününde “frik inciri” olarak bilinen bir meyve yedim. Meyveyi yedikten sonra herhangi bir şey olmadı ancak eve dönüşte, otobüste karnım dışarıdan fark edilecek kadar şişmeye başladı. Pantolonumun içine sığamıyordum. Yanımdaki arkadaşım endişelenmeye başlamıştı. Karnım şiştikten sonra mide bulantısı, tuvalete çıkma isteği ve nefes alamama şikayetlerim oldu. İstanbul’a vardığımızda soluğu acilde aldık. Gaz giderici ilaçlar ve bulantı giderici uygulandı. Zaten yol yorgunu olduğum için evde istirahat etmeye gittim. Ancak evde başım döndü ve bayılmışım!

Bir ay kadar hemen her gün bayıldım. Karnım sürekli şişti, mide bulantım vardı, astımım oldukça kötüleşmişti. Yani hayatım alt üst olmuştu. Hangi doktora gitsem şifa bulamıyordum. Yine bayıldığım bir gün Hülya Hoca’mın kapısını çaldım. İlk önce muayenem yapıldı daha sonra kan ve idrar tahlillerim. Kan tahlilimde karaciğer enzimlerinin oldukça yüksek olduğu tespit edildi. Yani karaciğerim hasar almıştı. İdrarımda ise kan bulundu, böbreklerim de zarar görmüştü. Ben ise şok olmuştum.

Hülya Hocam tüm bu durumların ve bayılmamın yediğim besinlerle ilişkisi olduğunu söyledi. Her gün yediklerimi not ettim ve bu notların incelemesi sonucu bana zarar veren birkaç besini tespit edebildik. Ama hepsini değil. Bu yüzden istediği testi yaptırdım. Deneme yanılma yöntemiyle asla bulamayacağımız o kadar çok besine duyarlılığım varmış ki! Bu test ile hepsi tespit edildi. Bunlarda biri de incir. Yani tatilde incir yemem tüm olayların başlatıcısı olmuş.

Şu anda bana nelerin dokunduğunu biliyorum ve diyetimden bu besinleri çıkardım. Ancak besin duyarlılığı tanısı aldığım ilk günlerde, duruma inanmakta zorlandım ve “yasaklı besinler”i yemeye devam ettim. Ve gördüm ki tespit edilen besinleri yedikten birkaç saat sonra şikayetlerim başlıyordu. Yani deneme yanılma yöntemiyle de, kendimce tanıyı doğrulamış oldum. Bu denemelerden sonra diyetime sadık kaldım. Mesela mayaya duyarlılığım var, ben de mayasız ekmek yiyorum. İncir yemiyorum. Ayçiçeğiyağı yerine zeytinyağı kullanıyorum.

Yapılan kan testlerimde karaciğer enzimlerimin normale döndüğü tespit edildi. İdrarımda kan yok. Ve hiç bayılmıyorum. Karnım şiş değil, midem bulanmıyor, astımım düzeldi. Astım için şu anda ilaç kullanmama bile gerek kalmadı. Anlayacağınız tekrar YAŞIYORUM!!!

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.