Eozinofilik Parotis Bezi İltihabı

Parotis Bezi

Kulağın iç yanındaki en büyük  tükürük bezi olan parotisin bir virüsle olan iltihabına kabakulak denir ve  çoğu insan bu hastalığı geçirir. Bakterilerle çok daha az sıklıkta parotis iltihabı olmaktadır. Eozinofilik parotis iltihabı çok nadirdir, ama olabilmektedir. İlk kez 2009’da tekrarlayan ağrılı parotis bezi şişmeleriyle seyreden bir hasta bildirilmiştir (100). Şimdiye kadar bildirilen ikinci olgu ise 8 yaşında olup son iki senede 5 atak geçirmiştir. Kendisinde ve ailesinde alerjik hastalık hikayesi bulunmayan hastanın, atakları sırasında kullanılan antibiyotikler başarılı olmayınca kortizon verilmiştir. Hastanın parotis bezinin kanalının  ağzından alınan sıvıda artmış eozinofiller saptanmıştır. Hava alerjenleri ve gıdalar için deri prik, yama testleri yapılmış ve bu antijenlere özel kan IgE seviyelerine bakılmıştır. Hepsi negatif sonuç vermiştir (101).

100. Pollak N, Templer JW, Esebua M, Diaz-Arias AA, Zitsch RP. Episodic painful parotid swelling caused by sialodochitis with eosinophilic inflammation: a new entity. Otolaryngol Head Neck Surg. 2009;140:132-3.

101. Frati F, Boccardo R, Scurati S, Gelardi M, Incorvaia C. Idiopathic eosinophilic parotitis in an eight-year-old boy: a case report. J Med Case Rep. 2011;5:385.

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.