Eozinofilik Granülom

yüzde eozinofilik granulom

10 yaşın altındaki çocuklarda gözlenen, çoğunlukla kemikleri tutan bir hastalıktır. Erişkinlerde de görülebilir. Burada granülom, iltihap  sonucu gelişen tümöral yapıları anlatmak için kullanılır. Tümöral yapıların mutlaka kanser veya lenfoma gibi maliğn hastalıklara bağlı olması gerekmez. Eozinofilik granülom,  tümör görüntüsü veren, iyi huylu ama aslında tedavisi de bazı hastalarda çok zor olabilen bir hastalıktır. Buraya alma nedenim histopatolojik incelemelerinde eozinofillerin birikmiş olarak bulunmasıdır.

Granülomlar kafatası, çene kemiği ve uzun kemiklerde, kaburga, omurgada yerleşebilirler. Kemikteki granülomlar tek veya çok sayıda olabilirler. Tek granülom daha sık gözlenir. Kemikteki granülomlar ağrı ve şişmeye neden olur. Kafa kemiklerindeki granülomlar oradaki çok önemli sinirlere baskı yapar, çevredeki yumuşak  dokulara da yayılabilir. Uzun kemiklerdeki granülomlar kırıklara neden olabilir. Hastaların küçük bir grubunda akciğer, lenf düğümleri, deri ve sindirim  kanalı tutulabilir. Eğer hasta yakınmasız ise tedavisiz izlenir. Ağrılı granülomlar cerrahi yöntemle temizlenir. Çok sayıda olduklarında kortizonun yanında kemoterapi, radyoterapi (ışın tedavisi) de uygulanır. Bu hastalığın gecikmiş bir alerjik reaksiyona bağlı olabileceği düşünülmektedir (110). Literatürde, bu hastalarda deri prik ve yama testleri ve gıda alerjileri konusunda bilgi bulunamamıştır.

Öneriler: Kitabın V. bölümündeki genel öneriler yanında  kişiye özel önerilerden A ve C planlarına uyulması, bu hastaların tedavisine yardımcı olabilir ve hastalığın ilerlemesini önleyebilir . Ev içi havası alerjenlerini daha etkin bir şekilde uzaklaştırmak  için deri prik ve/veya  IgE testlerinin  yapılması iyi olur. D planı uygulanmamalıdır.

Kitap: Artık Hastalığımla Baş Edebiliyorum (Mast hücrelerinin Gizi). Nobel Tıp Kitabevleri.

110. Schmidt H, Krell D, Krell R. An etiological study of eosinophilic granuloma. Dtsch Zahn Mund Kieferheilkd Zentralbl. 1991;79:455-64.

 

 

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.