Diğer Hastalıklar

Bu bölümde önce deri hastalıkları anlatıldı.

Gıdalarla bazı deri hastalıkları arasında ilişki olabileceğinin en güzel örneği dermatitis herpetiformistir. Glutenle ilişkili olan bu hastalığa derinin çölyak hastalığı bile denir. Çölyak hastalığına göre çok seyrek gözlenir. Sindirim sistemine ait yakınmalar hastaların beşte bririnde görülür (68). Ek kitapta anlatılacak olan diğer deri hastalıklarından birisi  halk arasında sedef hastalığı olarak bilinen psöriyazistir. Onunla da gluten ve glutensiz diyetle ilgili bazı dikkat çekici çalışmalar bildirilmiştir. Gıdalarla ilişkisi olan diğer bir hastalık atopik dermatit veya egzemadır. Hastaların üçte birinden fazlasından gıda alerjisi sorumludur. Daha çok bebeklerde ve çocuklarda görülen bir hastalıktır. Ek kitaba alınan diğer deri hastalıkları vitiligo (ala veya alaca) ve alopesi areatadır (saçkıran hastalığı).

68- Mendes FB, Hissa-Elian A, Abreu MA, Gonçalves VS. Review: dermatitis herpetiformis. An Bras Dermatol. 2013 Jul-Aug;88(4):594-9.

Bu bölüme giren bir grup hastalıktan erkekte kısırlık,  obezite ve osteoporoz dışındakiler  ağırlıklı olarak bu kitapta ele alındı.

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.