Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde sürekli ve aşırı olarak endişe durumu vardır. Bu kişinin günlük yaşamını etkiler. Aslında onlar da bu endişelerinin aşırı olduğunun farkındadırlar ama denetleyemezler. Yorgunluk, dikkat bozukluğu, en ufak seslerle irkilme, uyku problemleri de diğer yakınmalarıdır.

Bir çalışmada anksiyete ve depresyonun çölyak  hastalığında kontrol grubuna göre artmış olduğu gözlenmiştir. Ayrıca  glutensiz diyet öncesi ve 1 yılık glutensiz diyet sonrası hastalar değerlendirilmiştir. Anksiyetenin bir şekli olan reaktif formun çölyaklı hastalarda daha fazla olduğu ve bunun da glutensiz diyetle azaldığı  saptanmıştır. Depresyonun ise glutensiz diyetten sonra devam edebileceği ve bu durumun da hastaların yaşam kalitesinin azalmasına bağlı olabileceğini ileri sürülmüştür (218).
Öneri: Ek kitaptaki Psikiyatrik hastalığı olanlara öneriler ″ kısmının okunması iyi olur.

218. Addolorato G, Capristo E, Ghittoni G, et al. Anxiety but not depression decreases in coeliac patients after one-year gluten-free diet: a longitudinal study.Scand J Gastroenterol. 2001;36:502-6.

Hülya Uzunismail hakkında 241 makale
43 yıl aktif olarak çalışmış, bunun yaklaşık son 25 yılını da, gıda-hastalık ilişkisini bulma uğraşına adamış bir iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanı olarak derlediğim bilgi ve deneyimlerimi, hem doktorlar hem de hastalar için bir kitapta birleştirerek paylaşmak istedim.